modre oci
Nezaradené

Prielom v chápaní ľudských kožných buniek ponúka cestu v novej liečbe proti starnutiu

Po prvýkrát vedci z Newcastle University vo Veľkej Británii prišli na to, že aktivita kľúčového metabolického enzýmu nájdeného v ľudskej koži s narastajúcim vekom klesá.

V štúdii publikovanej online v Journal of Investigative Dermatology bolo zistené, že aktivita mitochondriálneho komplexu II sa v staršej koži viditeľne znižuje. Tento objav nás posúva o krôčik bližšie k rozvoju účinnej liečby proti starnutiu a vyvinutiu kozmetických produktov, ktoré by mohli byť navrhnuté a prispôsobené tak, aby vyrovnali pokles hladiny aktivity enzýmu. Zistenia by tiež mohli viesť k širšiemu pochopeniu, ako starnú ostatné orgány v našom tele, čo by mohlo otvoriť cestu k vývoju liekov pre celý rad chorôb súvisiacich so starnutím, vrátane rakoviny.

Mark Birch-Machin, profesor Molecular Dermatology na Newcastle University, viedol túto priekopnícku štúdiu s Dr Amy Bowman z jeho výskumnej skupiny. Profesor Birch-Machin povedal: „Ako naše telá starnú, vidíme, že sila našich buniek klesá, čo je známe ako pokles bio-energie, pričom sa zvyšuje množstvo škodlivých voľných radikálov. Tento proces je ľahko vidno na našej koži v podobe výraznejších jemných línií a vrások, pokožka začína slabnúť a ovísať.“

160226080947_1_540x360 img: via sciencedaily.com

„Naša štúdia po prvýkrát naznačuje, že so zvyšujúcim sa vekom dochádza k špecifickému poklesu v aktivite kľúčového metabolického enzýmu nájdeného v bunkách pokožky. Tento enzým je spojením medzi dvomi dôležitými spôsobmi vytvárania energie v bunkách a pokles v jeho aktivite prispieva k zníženiu bio-energie v starnúcej pokožke.“

Birch-Machin ďalej tvrdí, že vďaka jeho výskumu máme teraz k dispozícii bio-indikátor alebo cieľ, ktorý nám pomôže vo vývoji ošetrenia proti starnutiu a kozmetických krémov, ktoré by mohli čeliť tomuto poklesu bio-energie. „Teraz máme možnosť nájsť účinnú liečbu proti starnutiu, ktorá môže byť prispôsobená rôzne starej a rôzne pigmentovanej pokožke. Pritom máme možnosť riešiť proces starnutia aj inde v našom tele.“

Older woman pulling on young mask

img: via telegraph.co.uk

Aktivita komplexu II bola meraná na vzorkách od 27 darcov vo veku od 6 do 72 rokov. Aby sa zistilo, či existuje rozdiel v aktivite s narastajúcim vekom, boli odobraté vzorky z oblasti kože, ktorá je chránená pred slnkom. Na odmeranie aktivity enzýmu nachádzajúceho sa v mitochondriách, ktorý sa podieľa na výrobe energie v kožných bunkách, bola použitá špeciálna technika. Bolo to aplikované na bunkách z hornej (epiderma) a spodnej vrstvy (derma) kože.

Bolo zistené, že aktivita komplexu II s vekom na skupinu mitochondrií v bunkách viditeľne klesá, v nižšej vrstve kože viac ako vo vrchnej.

Vedci zistili, že dôvodom je, že množstvo enzýmu v bielkovine sa znížilo a čo viac, tento pokles bol spozorovaný iba v tých bunkách, ktoré sa prestali množiť. Od ďalších štúdií sa bude teraz požadovať plné pochopenie funkčných dôsledkov týkajúcich sa pokožky alebo iných tkanív, aby sa tak mohli stanoviť metódy a prehodnotiť nová stratégia v boji proti starnutiu pokožky.

Dr Bowman, výskumný pracovník na Newcastle University’s Institute of Cellular Medicine, povedal, že mitochondrie hrajú, tak ako sa už predtým myslelo, veľmi dôležitú úlohu v procese starnutia, aj keď presný dôvod zostáva nejasný.

„Našou prácou sa dostávame o krok bližšie k pochopeniu, ako by mohli byť tieto životne dôležité bunkové štruktúry nápomocné pre ľudské starnutie, s nádejou konečného zamerania sa na špeciálne oblasti mitochondrií v snahe potlačiť príznaky starnutia.“

Nedávna štúdia vykonaná na myšiach ukázala, že aktivita komplexu II je v koži starších myší pomalšia ako v koži mladších.

.src

img: via ibtimes.co.uk

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.