Boj s obezitou je náročný zrejme aj kvôli nasledujúcim mýtom, ktorým verí veľké množstvo ľudí…
V Spojených štátoch sú odhadované ročné náklady na zdravotnú starostlivosť súvisiacu s obezitou viac ako 210 miliárd dolárov, teda takmer 21 percent každoročných lekárskych výdavkov. Američania minú 60 miliárd dolárov na výrobky na chudnutie každý rok. Obézni ľudia tam stále pribúdajú a inak to nie je ani u nás a v okolitých krajinách.
Odborníci predpokladajú, že súčasná generácia detí môže byť prvá za 200 rokov, ktorá bude mať v dôsledku obezity kratšiu životnosť ako ich rodičia. Článok z roku 2013 v New England Journal of Medicine hovoril o tom, že ohľadom obezity a chudnutia je veľmi veľa mýtov. Mohli by práve tieto mýty znemožňovať efektívnu liečbu obezity?
Niektoré zo spomínaných mýtov, ktoré sa objavili v časopise:
1. mýtus: Malé zmeny v strave alebo občasné cvičenie povedú k veľkej, dlhodobej zmene hmotnosti.
Bohužiaľ, to nie je pravda. Malé zmeny jednoducho nestačia. Malá zmena nie je zlá, no na splnenie cieľov pri obezite nestačí.
2. mýtus 2: Nastavenie realistických cieľov, keď sa snažíte schudnúť, je dôležité, pretože inak sa budete cítiť frustrovaní a stratíte menšiu váhu.
Pacienti často prichádzajú s ambicióznymi cieľmi na chudnutie, a to je v poriadku. Neexistuje žiadny dôkaz, že vysoké ciele nie sú dobré.
3. mýtus: Rýchla strata váhy nie je taká dobrá ako pomalé chudnutie.
Štúdie ukázali, že rýchla strata väčšej váhy na začiatku bola spojená s nižšou hmotnosťou v dlhodobom časovom horizonte, čiže nijako neuškodila.
4. mýtus: Pri sexe spálite približne toľko kalórii ako pri 1,5-kilometrovej prechádzke.
Priemerná dĺžka pohlavného styku je len 6 minút, pri ktorých priemerný 30-ročný muž spáli iba 20 kalórií.
Istí americkí lekári robili prieskum, koľko ľudí verí v tieto mýty. Na otázky odpovedalo viac ako 300 ľudí a výsledky boli nasledujúce:
V prvý mýtus verilo 85 percent ľudí, v druhý o realistických cieľoch až 94 percent, v tretí mýtus 85 percent a v posledný mýtus o veľkom spaľovaní kalórií pri sexe 61 percent. Týmto mýtom verili ľudia bez rozdielu na pohlavie, vek či vzdelanie. Takže, ako môžu ľudia naozaj chudnúť a zbaviť sa obezity, keď veria týmto mýtom?!