Vedci nedávno objavili dve pozoruhodne zachované krídla prehistorických vtákov vo vnútri jantárových fosílií, ktoré sú staré približne 100 miliónov rokov.
Vtáky by mali pochádzať zo skupiny Enantiornithes, ktoré žili na našej planéte v období kriedy. Tento druh vtákov vyhynul v rovnakom období spolu s dinosaurami.
Fosílne krídla majú len 2-3 cm, ukazujú však dokonalé detaily, vrátane jemných krídel doplnených o kožu, pazúry i svaly.
Dr. Xing Lida, spoluautor štúdie Nature Communications vysvetlil, že tieto vtáky boli v pokročilom štádiu vývoja, a že boli pripravené na akciu ihneď po vyliahnutí. Tieto vtáky nečakali na to, kým ich rodičia nakŕmia, namiesto toho si hľadali potravu sami.
Pravdepodobne vyhynuli kvôli svojej malej veľkosti a nedostatku skúseností. Skameneliny boli pôvodne zakúpené na trhu v Kačijnskom štáte v Mjanmarsku, v regióne, ktorý je známy veľkým množstvom jantárových fosílií.
Vzhľadom na politické a vojenské konflikty v tejto oblasti, je ťažba a predaj jantáru neregulovaná, preto väčšina jantáru končí u čínskych spotrebiteľov, ktorí z neho vyrábajú šperky.
Je veľmi pravdepodobné, že aj tieto vzácne vzorky mali skončiť v šperkoch, skončili však v rukách vedcov. Tím vedcov je však vďačný aj za to „málo“, čo sa im podarilo zachrániť pred čínskymi šperkármi.