opity muz tancuje na stole
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Jednohubky, Ľudské telo

Prečo robíme tak hlúpe rozhodnutia, keď sa opijeme? Toto sú hlavné dôvody, prečo sa tak deje!

Nie nadarmo sa hovorí, že alkohol je metla ľudstva. Pravdepodobne aj vám sa už stalo, že ste si dali pár pohárikov, a potom ste vyvádzali. Na druhý deň, kde ste sa pozreli do zrkadla, tak ste sa hanbili sami pred sebou. Tento pocit zažila väčšina z nás.

Nie je žiadnym tajomstvom, že keď si vypijeme, tak strácame zábrany. Hovoríme a robíme také veci, ktoré by sme za normálnych okolnosti nespravili. Rozmýšľali ste ale, prečo sa to deje? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie spolu s portálom scienceabc.com.

Ako alkohol ovplyvňuje naše správanie?

Alkohol ovplyvňuje naše správanie rôznymi spôsobmi, čo je spôsobené hlavne jeho vplyvom na mozog a neurotransmitery.

Biologické faktory

Asi nikomu netreba zvlášť vysvetľovať, že keď si dáme pár alkoholických nápojov, tak pomerne rýchlo sa vstrebú do krvného obehu. Následne, krv distribuuje alkohol po celom tele, pričom ovplyvňuje viacero orgánov, hlavne mozog, ktoré majú na starosti to, ako sa správame.

„Jedným z najvýznamnejších účinkov alkoholu je jeho schopnosť znížiť zábrany.“

Jedným z hlavných účinkov alkoholu je zvýšenie hladiny dopamínu, chemickej látky spájanej s pocitmi potešenia a odmeny. Zvýšená hladina dopamínu môže viesť k pocitu eufórie a zvýšenej sebavedomosti, čo vysvetľuje, prečo sa po vypití alkoholu cítime odvážnejší a sebavedomejší​.

To ale nie je jediný účinok alkoholu. Okrem toho vplýva na neurotransmiter nazývaný GABA (gamma-aminomaslová kyselina). Patrí medzi tzv. signálne molekuly. Alkohol má tlmivý účinok na centrálny nervový systém. Keď dochádza k zvýšeniu hladiny GABA, tak to vedie k uvoľneniu a zníženiu úzkosti, čo sa na vás odzrkadlí, že strácate zábrany a ste viac spontánny. Zároveň, zvýšená aktivita GABA môže potlačiť činnosť prefrontálnej kôry, časti mozgu, ktorá zodpovedná za plánovanie, rozhodovanie a kontrolu impulzov. Keď táto časť mozgu nefunguje optimálne, naše rozhodovanie sa stáva menej racionálnym a viac impulzívnym. To je dôvod, prečo sa vám môže zdať ako dobrý nápad, tancovať na stole.

Pre tých, ktorí nevedia, tak prefrontálna kôra je časť mozgu zodpovedná za komplexné kognitívne funkcie, zatiaľ čo GABA je chemická látka, ktorá reguluje nervovú aktivitu a má tlmivý účinok na mozog. Obe sú dôležité pre pochopenie toho, ako alkohol ovplyvňuje naše správanie a rozhodovanie.

Psychologické účinky

Okrem biologických účinkov, alkohol má aj psychologické účinky. Alkohol môže dočasne zvýšiť naše sebahodnotenie a znížiť pocit hanby. To vysvetľuje, prečo sme po vypití alkoholu náchylnejší k riskantnému správaniu. Môže ísť napríklad flirtovanie s osobou, s ktorou by sme sa báli nadviazať konverzáciu, agresívne správanie či účasť na nebezpečných aktivitách a podobne.

Odhaľuje alkohol našu osobnosť?

V súvislosti s alkoholom existuje zaujímavá otázka a to, či alkohol odhaľuje našu skutočnú osobnosť. Rôzne štúdie naznačujú, že alkohol môže prispieť k tomu, že určité časti našej osobnosti, ktoré bežne potláčame, sa prejavia.

Časté požívanie alkoholu, sa môže na nás odzrkadliť

Nuž, čo dodať na záver, ako sa hovorí, „oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“, tak to isté platí aj pri alkohole. Dlhodobá konzumácia alkoholu môže narušiť schopnosť mozgu regulovať emócie (a nielen to). Časté používanie alkoholu na zvládanie sociálnych alebo emocionálnych problémov môže viesť k závislosti a závažným psychickým a fyzickým problémom. Preto, by sme to nemali s alkoholom preháňať.

Mimochodom, vedeli ste, že ak sa vzdáte alkoholu, tak pomerne rýchlo pocítite pozitívne zmeny na vašom tele a nielen tam?

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.