Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Ľudské telo, Zaujímavosti

Je smrť počas spánku bolestivá? Uvedomuje si človek, že odchádza na onen svet?

Smrť je témou, z ktorej sa v našej spoločnosti stalo tabu. A to aj napriek tomu, že všetci vieme, že tu máme obmedzený čas. Mnoho ľudí vo rozkvete života sa cíti dokonca nesmrteľnými. Mimochodom, vedel si, že podľa odhadov v roku 2050 sa priemerný človek na Zemi dožije okolo 78 rokov? Samozrejme, ide o priemer. Niekde sa ľudia dožijú viac a inde zas menej. Len pre zaujímavosť, dnes sa ľudia na globálnej škále dožívajú v priemere 73 rokov. Ak sa pýtaš, ako sme na tom na Slovensku, tak v roku 2019 očakávaná dĺžka života pri narodení bola 78,1 roka.

Ak si niekedy rozmýšľal nad tým, koľko sa človek môže potenciálne dožiť, tak názory vedcov sa rôznia. Najstarší človek sa dožil 146 rokov a išlo o Mbah Gotho, no háčik bol v tom, že neexistuje záznam o tom, kedy sa narodil. Gotho tvrdil, že sa narodil v roku 1870. Preto oficiálne najstarší človek sa dožil 122 rokov, a bola ňou Jeanne Calmentova. Výskumníci sa ale zhodujú, že hranica, ktorú sa môže potenciálne človek dožiť, je okolo 130 rokov.

Neodbočujem ale od témy, ktorou je smrť v spánku.

Je smrť v spánku bolestivou?

Zabudnime teraz na bolestivú smrť, napríklad v dôsledku dopravnej nehody a podobne. Smrť počas spánku je pomerne diskutovanou a fascinujúcou témou.

Pre mnohých predstava smrti v spánku je ako pokojná a bezbolestná. Mnohé kultúry a náboženstvá nazerajú na túto formu smrti ako na mierovú alebo prirodzenú cestu do ďalšieho života, hoci iné uprednostňujú vedomé prežitie konca života.

Z lekárskeho hľadiska sa smrť počas spánku často pripisuje prirodzeným príčinám, ako sú srdcové choroby, zlyhanie dýchania alebo iné zdravotné komplikácie. V týchto prípadoch sa človek zväčša neprebúdza a pociťuje len pozvoľné zastavenie telesných funkcií, približuje web neurolaunch.com.

Samozrejme, veľa závisí od toho, ktorý orgán človeku zlyháva. V niektorých prípadoch môže byť proces zomierania rýchly a v iných pozvoľný. Najčastejšie ide ale o zlyhanie srdca. V tomto scenári náhle prestane účinne biť, čo vedie k rýchlej strate vedomia a v konečnom dôsledku k smrti. Medzi ďalšie časté príčiny patrí napríklad mŕtvica, respiračné zlyhania a podobne.

Dôvod smrti zohráva pomerne významnú úlohu v tom, či človek vníma to, že zomiera. Ak dôjde napríklad k náhlej zástave srdca alebo mŕtvici, človek si len málokedy uvedomí, čo sa práve deje. Na opačnej strane, ak by išlo o postupný proces, tak to môže potenciálne zahŕňať obdobie fyziologického utrpenia, ktoré by mohlo potenciálne preniknúť do vedomia spiacej mysle.

Odpoveď by sme mohli nájsť v aktivite mozgu

Jednou z najviac diskutovaných tém je, či si človek uvedomuje, že odchádza na onen svet. Odpoveď by sme mohli nájsť v mozgovej aktivite. Určite vieš, že počas spánku mozog cyklicky prechádza rôznymi aktivitami, kedy je aktivita výrazne znížená alebo opačne. Napríklad počas REM spánku môže byť takmer taká aktívna, ako keď sme hore. S blížiacou smrťou sa ale aktivita v mozgu postupne znižuje. Otázka, či človek pociťuje bolesť, nebola doposiaľ ale riadne zodpovedaná.

Časť vedcov tvrdí, že aj v hlbokom spánku zostávajú určité časti mozgu ostražité voči potenciálnym hrozbám, čo môže potenciálne zahŕňať aj fyziologické zmeny spojené s umieraním. Nie je však isté, či túto skúsenosť vedomie premieta do vedomého rozpoznania smrti.

Je smrť počas spánku teda bolestivou? A uvedomuje si to človek?

Vo všeobecnosti sa berie, že smrť počas spánku je bezbolestnou. Rovnako osoba si nie je vedomá svojho odchodu​.

V prípade srdcového zlyhania či iného náhleho dôvodu smrti, skutočne môže byť bezbolestnou a rýchlou. Človek si s najväčšou pravdepodobnosťou neuvedomí, čo sa deje. Ak ale človek umrie napríklad na respiračné zlyhanie či iné chronické ochorenie, môže nastať obdobie nepohodlia alebo úzkosti, ktoré by potenciálne mohlo preniknúť do spánkového vedomia. Pre povahu náročnosti skúmania tohto fenoménu, sa ale možno nikdy nedozvieme odpoveď.

Mimochodom, ak by ťa zaujímalo, čo sa deje s ľudským telom, potom ako človek zomrie, dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok, kde sme sa tejto téme venovali podrobne.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.