Nie je žiadnym tajomstvom, že na to, aby sme boli zdraví, tak sa potrebujeme aktívne hýbať. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, koľko pohybu potrebujeme, aby sme pocítili benefity? Práve na túto problematiku sa pozreli vedci z University of Massachusetts Amherst, ktorí sa zamerali na potrebný počet krokov, ktorý by sme mali denne spraviť, aby sme sa pocítili zlepšenie na zdraví a potenciálne sa dožili dlhšieho veku.
Výskumníci sa pozreli na výsledky 15 štúdií, ktoré monitorovali aktivitu viac ako 50 000 ľudí z štyroch kontinentov. Skúmali vplyv denných krokov na celkovú úmrtnosť medzi dospelými vo veku 18 rokov a viac.
Koľko krokov musíme spraviť denne?
Pravdepodobne aj vy máte v hlave zakorenené, že je potrebné spraviť najmenej 10 000 krokov denne, no nie je tomu celkom tak, naznačujú výsledky práce vedcov. Mimochodom, vedeli ste, že táto mantra vzišla z marketingovej kampane na japonský krokomer pred niekoľkými desaťročiami? Vráťme sa ale späť k téme.
Štúdiu viedla Amanda Paluch z University of Massachusetts Amherst, a pracovala na nej spolu s medzinárodným tímom vedcov, ktorí vytvorili kolaboratívnu skupinu Steps for Health. Tento tím zistil, že zvýšenie počtu denných krokov pomáha znížiť riziko predčasnej smrti. No koľko krokov potrebujeme spraviť, aby sme pocítili zdravotné výhody?
Takmer 50 000 účastníkov rozdelili do štyroch porovnateľných skupín podľa priemerného počtu krokov za deň. Najnižšia skupina dosahovala priemerne 3 500 krokov; druhá 5 800; tretia 7 800; a štvrtá 10 900 krokov denne.
Konkrétne, u dospelých vo veku 60 a viac rokov, riziko predčasnej smrti sa stabilizovalo pri počte približne 6 000 – 8 000 krokov denne, čo znamená, že viac krokov neprinieslo ďalšie výhody pre dlhovekosť. U dospelých mladších ako 60 rokov sa riziko stabilizovalo pri približne 8 000 – 10 000 krokoch denne.
Medzi tromi vyššie aktívnymi skupinami, ktoré denne dosiahli viac krokov, bola o 40 – 53 % nižšia miera úmrtnosti v porovnaní so skupinou s najnižším kvartilom, ktorá prešla najmenej krokov.
Paluchová poznamenala:
„Videli sme postupné znižovanie rizika s nárastom počtu krokov, až kým nedošlo k jeho ustáleniu. Ustálenie nastalo pri rôznych počtoch krokov u starších a mladších dospelých.“
Zaujímavé je, že výskum nenašiel definitívnu súvislosť medzi rýchlosťou chôdze a celkovým počtom krokov za deň. Dôležité bolo dosiahnutie počtu krokov bez ohľadu na rýchlosť chôdze, čo bolo kľúčom k nižšiemu riziku úmrtia.
Stačí pridať len pár krokov, aby sme pocítili benefity
„Kroky sú veľmi jednoducho sledovateľné a v poslednej dobe rýchlo rastie počet zariadení na sledovanie fyzickej aktivity,“ hovorí Paluchová. „Je to veľmi jasný komunikačný nástroj pre verejnozdravotné posolstvá.“
Hlavným záverom je, že existuje mnoho dôkazov naznačujúcich, že dokonca aj malé zvýšenie aktivity je prospešné, obzvlášť pre tých, ktorí sú veľmi málo aktívni.
„Viac krokov za deň je lepších pre vaše zdravie. A výhoda vzhľadom na riziko úmrtnosti sa ustáli okolo 6 000 až 8 000 pre starších dospelých a 8 000 až 10 000 pre mladších dospelých,“ hovorí Paluchová.