Nezaradené

Najslávnejšia fotka na svete

Scenériu zeleného kopca s modrou oblohou a bielymi mrakmi nepozná len málokto. Až gýčovito dokonalé pozadie operačného systému Windows XP si ale nevyfantazírovali počítačoví grafici. Snímku pred štrnástimi rokmi zvečnil fotograf Charles O’Rear v kalifornskom údolí Sonoma a rozprávkovo na ňom zbohatol.

Od roku 2002 to bola prvá fotografia, ktorú videla väčšina ľudí po celom svete, po zapnutí svojho počítača.
V januárový deň v roku 1996 žiadne čiary neboli potrebné. Profesionálny fotograf Charles O’Rear mieril po ceste zo svojho domu v kalifornskej Santa Helene za manželkou do okrsku Marin. Po mesiaci dažďov prvýkrát vykuklo slnko. Oko skúseného fotografa okamžite rozpoznalo neopakovateľnosť okamihu. V zime sa v tejto oblasti počasie rýchlo mení a obloha by sa mohla za pár minút znovu zatiahnuť. Na ceste 121 sa dalo zastaviť len s ťažkosťami. O’Rear napriek tomu nezaváhal a pribrzdil pri krajnici.
Všetko musel zvládnuť rýchlo, a tak v aute nechal statív a schmatol len fotoaparát. Ten potom omotal okolo drôtený plot a stlačil spúšť. Snímku vyfotil pre spoločnosť HighTurn, ktorá spolupracovala so súkromnou fotografickú agentúrou Corbis Billa Gatesa.

Fotograf nesmie prezradiť sumu za snímku.
O pár rokov neskôr sa stala fotografia nielen prednastaveným pozadím operačného systému, ale aj inšpiráciou pre kampaň Yes you can pre Windows XP, ktorá Microsoft prišla na 200 miliónov dolárov. Utajená zostala suma, ktorú O’Rear za snímku zkasíroval. Zákaz zverejňovať presné číslo je podmienkou zmluvy.

O’Rear len prezradil, že je to najvyššia čiastka, akú kedy žijúci fotograf za svoj záber dostal.
Lenže časy sa menia. Počítačový gigant vyrukoval s Windows 7 a ani kalifornský kopec, ktorý sa v roku 2002 objavil na niekoľko miliónov počítačov po celom svete, už nie je porastený trávou. Tunajší región vždy patril medzi deklarované oblasti pre pestovanie vína.
Vinice tu boli aj predtým, ako okolo prechádzal O’Rear vo svojom aute. Lenže v deväťdesiatych rokoch napadla tunajší kopec zákerná choroba a z viníc sa na pár rokov stali lúky. Dnes je jasné, že tu rovnaký záber ako O’Rear už nikdy nikto neurobí.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť