Nezaradené

Národný park, ktorý nemôžete navštíviť: Sperrgebiet

V juhozápadnej Namíbii leží rozsiahla oblasť kde bol návštevníkom zakázaný vstup na viac ako celé storočie. Rozprestiera sa 320 kilometrov pozdĺž Namíbijskeho pobrežia od hranice s Južnou Afrikou od Oranjemundu až po zhruba 72 kilometrov severne od Lüderitzu. Táto oblasť sa nazýva Sperrgebiet, čo je z nemeckého „Zakázaná oblasť“.

Táto oblasť bola vytvorená Nemeckou ríšou začiatkom 20teho storočia počas Nemeckej okupácie Juho-Západnej Afriky.  Takto zaistila nemeckej spoločnosti Deutsche Diamantengesellschaft (Nemecká Diamantová Spoločnosť) neobmedzený prístup k rozsiahlym zásobám diamantov v tejto oblasti. Po tom, čo Nemci stratili v prvej svetovej vojne vplyv v tomto regióne, banícke práva prevzala spoločnosť DeBeers, ktorá celú oblasť kontrolovala až do 90tych rokov. V tomto roku Namíbijská vláda odkúpila 50 percentný podiel.

Screenshot_1img: flickr

Od roku 2008 je tu vytvorený národný park s rozlohou takmer 26 000 kilometrov štvorcových. Aby ste sa však dostali dnu, potrebujete špeciálne povolenia a sprístupnených je len pár opustených baníckych miest. Je to pre to, že sa tu stále nachádza veľa diamantov. De Beers len z morského pobrežia Sperrgebietu vyzbiera ročne cez milión karátov diamantov.

Screenshot_2img: flickr

Sperrgebiet je jedným z najbohatších diamantových ložísk na svete. Diamanty sa tu dostali z pod povrchu zeme pred asi 3 miliónmi rokov vďaka vulkanickej činnosti. Opatrenia oblasti sú veľmi prísne, ktokoľvek prichytený pri pokuse prepašovať kúsok horniny môže byť uväznený až na 15 rokov.

Screenshot_3img: flickr

Screenshot_4img: flickr

Screenshot_5img: flickr

Aj keď je celá oblasť uzavretá, je neobývaná a ťažba pokrýva asi 5% územia. Takto nedotknutá ponúka skvelé podmienky pre pokojný rozvoj flóry a fauny. Žije tu mnoho zvierat ktoré inde ubúdajú, ako napríklad hyeny hnedé. Takisto tu žije cez 600 000 červených tuleňov, čo je viac než polovica svetovej populácie.

Screenshot_7img: flickr

Screenshot_6img: flickr

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť