V posledných rokoch v Európskej únii (EÚ) a Spojenom kráľovstve (UK) bol zaznamenaný alarmujúci trend, ktorým je narastajúca úmrtnosť mladých dospelých vo veku 25-49 rokov na rakovinu čriev. Tieto znepokojujúce zistenia prináša nová štúdia, publikovaná v renomovanom onkologickom časopise Annals of Oncology, ktorá predpovedá úmrtnosť na rakovinu v EÚ a UK pre rok 2024. Ide o prvú takúto predpoveď, ktorá poukazuje na zvýšenie úmrtnosti na rakovinu čriev medzi mladými dospelými v niektorých krajinách EÚ a potvrdzuje trend zaznamenaný v UK už v roku 2021.
Vedúci výskumu, profesor Carlo La Vecchia, špecialista na lekársku štatistiku a epidemiológiu na Univerzite v Miláne, uvádza, že najväčší nárast úmrtnosti na rakovinu čriev medzi mladými ľuďmi sa očakáva v UK, kde by mala vzrásť o 26% u mužov a takmer o 39% u žien v porovnaní s rokom 2018. Zvýšenie sa predpokladá aj v Taliansku (o 1,5% u mužov a 2,6% u žien), medzi španielskymi a poľskými mužmi (o 5,5% respektíve 5,9%) a medzi nemeckými ženami (o 7,2%).
Nadváha a obezita sú najväčšie riziká
Hlavnými príčinami tohto trendu sú podľa profesora La Vecchia nadváha a obezita a s tým súvisiace zdravotné stavy, ako sú vysoké hladiny cukru v krvi a diabetes.
„Ďalšími dôvodmi je nárast intenzívnejšieho pitia alkoholu v strednej a severnej Európe a Spojenom kráľovstve a zníženie fyzickej aktivity. Konzumácia alkoholu bola spojená s včasným nástupom rakoviny čriev a krajiny, kde došlo k zníženiu spotreby alkoholu, ako napríklad Francúzsko a Taliansko, nezaznamenali taký výrazný nárast úmrtnosti na túto rakovinu. Včasný nástup rakoviny čreva má tendenciu byť agresívnejší, s nižšou mierou prežitia v porovnaní s rakovinou čreva, ktorá je diagnostikovaná u starších ľudí.“, hovorí Vecchia.
Profesor La Vecchia vyzýva národné vlády, aby zvážili posilnenie politík zameraných na podporu zvýšenej fyzickej aktivity, zníženie počtu ľudí s nadváhou alebo obezitou a zníženie konzumácie alkoholu.
„Pokiaľ ide o prevenciu, vlády by mali zvážiť rozšírenie screeningu na rakovinu čriev pre mladšie vekové skupiny, začínajúc už od 45 rokov. Programy skríningu sa líšia v celej Európe, ale zvýšený výskyt rakoviny čriev medzi mladými ľuďmi v USA viedol Americkú preventívnu službu (US Preventive Service Task Force) k odporúčaniu zníženia veku, od ktorého by mal skríning začať, a to na 45 rokov.“
Výskumný tím analyzoval úmrtnosť na rakovinu v 27 členských štátoch EÚ a samostatne v UK. Pozornosť bola zameraná na päť najľudnatejších krajín EÚ (Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Poľsko a Španielsko) a individuálne na rakovinu žalúdka, čriev, pankreasu, pľúc, prsníka, maternice (vrátane krčka maternice), vaječníkov, prostaty, močového mechúra a leukémie u mužov a žien. Profesor La Vecchia a jeho kolegovia zhromažďovali údaje o úmrtiach z databáz Svetovej zdravotníckej organizácie a Eurostatu od roku 1970 do 2018 pre väčšinu EÚ-27 a UK.