Pravdepodobne aj vy poznáte desiatky skratiek, respektíve si to myslíte, že ich poznáte. Nedávno sme sa pozreli na notoricky známu skratku „SOS“, čo znamená. Väčšina ľudí si myslí, že ide o odvodeninu od slov „Save our Souls“, teda Zachráň naše duše. V skutočnosti ale táto skratka nič neznamená. Ide len o skratku, ktorá mala nahradiť vizuálny tiesňový signál a aby bola viac „atraktívnou“ a jednoduchšou, ako boli iné skratky s rovnakým významom.
Jedna z ďalších skratiek, o ktorej si určite myslíte, že viete, čo znamená, je „OK“. Ide o skratku, ktorú dnes používame na vyjadrenie súhlasu s niečím.
Čo znamená skratka „OK“?
Začnime tým, kedy bola táto skratka prvýkrát použitá. Vedzte, že na svete je oveľa dlhšie, ako ste vy. Po prvýkrát bola použitá ešte v prvej polovici 19. storočia a to konkrétne v roku 1839 a to v novinách Boston Morning Post. Nebola ale použitá v tom významne, ako ju používame dnes. Mala skôr nádych humoru, než vážnosti.
Vznikla ako humorná skratka pre „oll korrect,“ čo bola zámerná nesprávna verzia „all correct“ (všetko v poriadku). Táto skratka sa neskôr uchytili medzi mladými a hlavne vzdelanými ľuďmi v priebehu storočia, ktorí vymýšľali obdobné skratky.
Skratka takmer „neprežila“
Zaujímavosťou ale je, že táto skratka, hoci sa neskôr stala populárnou a to až natoľko, že prežila do dnes a kľudne môžeme povedať, že je jednou z najpoužívanejších na svete, tak nemuselo tomu tak byť. Mohla upadnúť do zabudnutia, ak by ju v prezidentskej kampani v roku 1840 nepoužil Van Buren, rodák z mesta Kinderhook v New Yorku, ktorý získal prezývku „Old Kinderhook“, približuje web The HISTORY Channel. Tím jeho podporovateľov vytvoril slogan „Old Kinderhook is OK,“ čo znamenalo, že všetko je v poriadku s Old Kinderhookom.
Poznáme aj ďalšie vysvetlenie, ktoré opisuje pôvod skratky
Táto notoricky známa skratka má ale rôzne teórie o svojom pôvode. Čerešničkou na torte ale je, že mnoho ľudí verilo, že skratka „O.K.“ je odvodená od mena Orrin Kendall. Pýtate sa prečo? Išlo o výrobcu keksov, ktoré boli neskôr populárne medzi americkými vojakmi. Tieto sucháre boli známe ako „O.K. Biscuits“. Tieto kekse boli známe svojou dlho trvanlivosťou a spoľahlivosťou, že sú v poriadku. Ide však len o teóriu, ktorá sa nikdy nepodarilo verifikovať, že tu vznikla známa skratka, ktorú používame aj dnes.
V každom prípade ale, skratka „OK“, ako vyššie uvádzame, bola podľa aktuálnych vedomostí po prvýkrát použitá už v spomínaných novinách. Môžete teda tvrdiť, že vznikla v roku 1839.