Zdroj: Vedelisteze.sk
Lajfhek, Zaujímavosti

Takto jednoducho zabrániš prskaniu oleja počas vyprážania. Budeš ľutovať, že tento trik si doteraz nepoznal!

Príprava niektorých pokrmov je pomerne časovo náročná. Hlavne, keď predtým, ako ich opražíš, tak ich musíš ešte „spracovať“ a pripraviť. Skvelým príkladom je vyprážanie rezňov či syru.

Okrem zdĺhavého procesu obaľovania surovín pred vyprážaním, je aj samotné vyprážanie nepopulárne a to najmä kvôli neporiadku a prskancom, ktoré sú jeho neodmysliteľnou súčasťou prípravy vyprážaných jedál. A hoci ti so samotným vyprážaním pomôcť neviem, tak prinajmenšom ti vieme dať tip, ako predísť prskancom a teda aj neskoršiemu upratovaniu.

olej_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Stačí pridať jednu ingredienciu, aby si sa vyhol prskaniu oleja

Určite si už počul české príslovie „Soľ je nad zlato„. Nie je tomu inak ani v tomto prípade. Možno sa teraz pýtaš, prečo je tomu tak? Poďme sa bližšie pozrieť na to, ako presne funguje soľ pri vyprážaní a prečo môže mať taký významný vplyv na zníženie prskanie oleja pri procese smaženia, vysvetľuje web spoonuniversity.com.

Pridaj soľ na dno panvice pred vyprážaním

Pridanie soli na dno panvice pred začatím vyprážania je obľúbeným trikom, ktorý môže výrazne znížiť prskanie oleja.

Prskanie oleja je najčastejšie spôsobené kontaktom vody s horúcim olejom. Voda sa pri vysokej teplote rýchlo premení na paru, čo spôsobí rýchle rozprsknutie oleja. To nielenže znečistí okolie panvice, ale môže byť aj nebezpečné. Aj malá kvapka vody na povrchu surovín alebo na panvici spôsobí prskanie oleja, ktoré môže viesť k popáleninám alebo poškodeniu kuchynských povrchov.

Koľko soli treba a ako na to?

Pridaním malej štipky soli na dno panvice dokážeš obmedziť prskanie hneď na začiatku. Dôležité ale je, že pri použití soli je vhodné ju nasypať na panvicu pred naliatím oleja.

sol na panvicu
Zdroj: Vedelisteze.sk

Následne je potrebné olej rovnomerne rozotrieť alebo rozliať po celej ploche panvice, čím dosiahneš to, že soľ môže vlhkosť z panvice absorbovať.

olej a panvica
Zdroj: Vedelisteze.sk

Následne bude soľ vlhkosť viazať a absorbovať ešte pred tým, než sa stihne premeniť na paru a rozprsknúť olej. Keď soľ pohltí vlhkosť, výrazne sa tým znižuje riziko, že sa drobné kvapky vody dostanú do horúceho oleja a spôsobia nepríjemné prskanie, ktoré nikto nemá rád. Takto si môžeš byť istý, že olej bude jemnejšie bublať a vyprážanie prebehne bez nepríjemných prskancov.

Mal by si si tiež dať pozor na to, že pri tomto postupe nie je potrebné používať veľké množstvo soli. Na dno panvice postačí skutočne len veľmi malé množstvo, hovoríme o štipke. Väčšie množstvo soli môže ovplyvniť chuť oleja alebo pripraveného jedla, preto by si to nemal preháňať.

Soľ na dne panvice má aj ďalší význam

Možno by ťa to nenapadlo, ale okrem obmedzenia prskania môže soľ prispieť k rovnomernejšiemu zohriatiu povrchu panvice. Soľ má totiž dobrú tepelnú vodivosť, čo znamená, že môže napomôcť rovnomernej distribúcii tepla po celej ploche panvice. To je výhodné najmä pri vyprážaní surovín, ktoré potrebujú stálu teplotu, ako napríklad mäso alebo zelenina.

Aj keď soľ môže výrazne pomôcť znížiť prskanie, nie je to univerzálne riešenie. V prípade, že suroviny obsahujú príliš veľa vody, ako napríklad čerstvá zelenina alebo rozmrazené mäso, samotná soľ na panvici nemusí stačiť. V týchto prípadoch je vždy vhodné suroviny pred vyprážaním dôkladne osušiť, aby sa minimalizoval riziko prskania.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.