Každý rok sa vyhodí až 1,3 bilióna tony ešte použiteľných potravín. Pritom by tieto potraviny mohli zachrániť nespočetne veľa ľudí v núdzi.
Tento problém je celosvetový, no postupne sa ho snažíme riešiť, najmä vďaka krajinám ako Francúzsko.
Francúzsky senát rozhodol, že supermarkety väčšie ako 400 metrov štvorcových musia podpísať zmluvu s okolitými charitami. Pokuta za možné porušenie zákazu sa môže vyšplhať až na 75 000 eur, alebo trest v podobe 2 rokov vo väzení.
„Vďaka tomuto novému zákonu budeme schopní zvýšiť kvalitu a rozmanitosť distribuovaných potravín.“ vyjadril sa Jacques Bailet – hlava siete potravinových reťazcov Alimentaires. „Pokiaľ ide o nutričné hodnoty, máme deficit mäsa a tiež nedostatok niektorých druhov ovocia a zeleniny. Toto rozhodnutie nám umožní zlepšiť sa.
Potravinové „banky“ a charity budú za uschovanie jedla zodpovedné sami. Budú tiež potrební ďalší dobrovoľníci, ktorí budú s náhlym prívalom potravín pomáhať. Jedlo bude tiež potrebné uschovávať v špeciálnych „bankách“ a nie len tak rozdávať na ulici.
Francúzsko ročne vyhodí niečo cez 7,1 milióna tony jedla. Nečakane, len 11% z toho je vyhodených supermarketmi a až 67% je vyhodených konzumentami. Zvyšných 15% vyhadzujú reštaurácie. Je pred nami teda ešte stále dlhá cesta, no toto je veľký krok k lepšej spoločnosti.
Aktivisti, ktorí za týmto celým stoja, dúfajú, že podobné zákony sa zavedú aj do celej Európy.
Podľa francúzskeho zákona sa tak prestane pridávať do vyradených potravín aj bielidlo, ktoré sa predtým pridávalo aby odradilo ľudí od hrabania sa v koši (a tiež škodilo prírode).
Kedy bude tento zákon zavedený aj do ostatných krajín je len otázkou času.
img: iflscience.com