modre oci
Nezaradené

Ticho by sme mali byť častejšie, prináša nám totiž viaceré výhody

Každý deň nás obklopuje také množstvo hluku, že sme si naň už jednoducho zvykli. Mnohokrát ho ani nevnímame a stal sa našou prirodzenou súčasťou. Jeho úplný opak nám však môže priniesť rôzne benefity. Viete aké sú výhody ticha?

Pomáha regenerovať mozgové bunky.

Štúdia z roku 2013, ktorá skúmala rôzne úrovne hluku na myšiach preukázala, že dve hodiny ticha každý deň pomohli utvoriť nové bunky v časti mozgu hippocampus, ktorá zodpovedá za pamäť, schopnosť učiť sa a emócie.

Vďaka nemu sme kreatívnejší.

Náš mozog je aktívny aj keď telo odpočíva. Počas týchto hodín spracuváva informácie z celého dňa. Keď tento proces prebieha bez rušivých vplyvov, napríklad hluku, mozog sa dostáva do určitého stavu, ktorý otvára našu predstavivosť. Sme potom viac otvorení voči našej fantázii a aj voči svetu.

Znižuje stres a napätie.

Je dokázané, že neustály hluk má vplyv na náš mozog a to napokon plynie aj k väčšiemu stresu. Ticho má celkom opačný efekt, nedostatok rôznych rušivých prvkov hluku odstraňuje napätie z tela a z mozgu. Vedci monitorovali zmeny krvného tlaku a prišli k záveru, že dve minúty ticha sú pre relax efektívnejšie ako počúvanie akejkoľvek upokojujúcej hudby.

Napomáha psychickej stabilite a riešeniu problémov.

Hluk nám môže stáť v ceste pri riešení problémov v práci aj v štúdiu, môže byť dôvodom zníženej motivácie či pozornosti. Niektoré štúdie preukázali, že deti, ktoré žijú alebo chodia do škôl blízko rušných ulíc majú horšie známky v jazykoch a v čítaní ako tie, ktoré žijú v pokojnejších oblastiach.

Byť v tichu napokon nie je až také zlé, ako by sa mohlo zdať. Niekedy to skúste a možno budete pokojnejší, menej vystresovaní a to automaticky vedie k lepšej nálade.

.src

 

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.