Spomínate si kedy ste naposledy čítali knihu? Bolo to včera alebo pred pár rokmi? Niektorí z nás už čítajú len statusy na Facebooku či hashtagy na Instagrame, ani len netušíme o koľko prichádzame. Čítanie má na nás totiž viac ako len dobrý vplyv.
Pomáha udržať aktívny a zdravý mozog.
Čítanie stimuluje našu mentálnu stránku a to môže dokonca predísť chorobám ako Alzheimer či demencia. Mozog neprichádza o svoju silu, pretože si tým udržuje stálu aktivitu. Tak ako každý sval v našom tele aj on potrebuje precvičiť, aby bol silný a zdravý. Napomáhajú tomu napríklad aj staré známe puzzle alebo šach.
Redukuje stres.
Keď sa stratíte vo fantázii príbehu všetky problémy, či už doma alebo v práci jednoducho zmiznú. Taká dobre napísaná knižka vás prenesie do iných krajín, článok stiahne vašu pozornosť, uvoľní napätie a dopraje vám relax.
Prináša nové vedomosti.
Všetko čo čítate napĺňa vašu hlavu mnohými informáciami a nikdy neviete, kedy sa môžu zísť. V rôznych životných situáciách dokážu veľmi rýchlo pomôcť a nikto vám ich už nevezme.
Rozširuje slovnú zásobu.
S častým čítaním sa automaticky zväčšuje aj počet slov, ktoré máte k dispozícii v každodennej komunikácii. Je to veľká pomoc v akejkoľvek profesii a dokonca môže dopomôcť k zvýšeniu sebavedomia. Čítanie v cudzích jazykoch je takisto veľmi prospešné pre zlepšenie sa, získate viac slov do zásoby a to napomáha nielen hovoreniu, ale aj plynulému písaniu.
Zlepšuje pamäť.
Keď čítate určitý príbeh musíte mať v hlave akýsi zoznam charakterov, ich pozadí, ambícií, histórie a rôznych iných maličkostí. Niekedy sa toho môže zdať príliš, no mozog je skutočne úžasný a on si to všetko zapamätá s ľahkosťou. Navyše, každá nová spomienka vytvára nové synapsie v mozgu a posilňuje už tie existujúce.
Posilňuje analytické myslenie.
Pristihli ste sa niekedy pri čítaní detektívky, že už máte prípad vyriešený ešte skôr ako hlavná postava? Ak áno, dokázali ste prepojiť kritické, analytické myslenie a šikovne si pospájať všetky detaily. Tá istá schopnosť prichádza vtedy, keď treba zhodnotiť hlavnú pointu a na chvíľu sa stať kritikom. Ak sa niekedy dostanete do diskusie o knihe, ktorú ste nedávno čítali, budete vedieť jasne vyjadriť svoje názory a myšlienky, a to sa zíde aj v iných oblastiach života.
Zlepšuje pozornosť a koncentráciu.
V tomto internetom pobláznenom svete naša pozornosť odbieha všetkými možnými smermi. Multitasking funguje po celý deň. Spôsobuje nám to však zvýšený stres a znižuje našu produktivitu. Pri čítaní knihy je tá odbiehavá pozornosť sústredená len na jeden príbeh, zvyšok sveta jednoducho zmizne a vy sa ponoríte do každého detailu prostredia o ktorom čítate. Skúste čítať 15 až 20 minút pred prácou a z výsledku budete skutočne prekvapení.
Pomáha v písaní.
Zlepšenie pisateľských schopností ide ruka v ruke s rozšírením slovnej zásoby, všetky benefity čítania sa navzájom pekne dopĺňajú. Popri rôznych knihách sledujete rôzne štýly písania a slovníky autorov, tie môžu byť veľkou inšpiráciou a môžu ovplyvniť aj vašu vlastnú prácu.
Prináša vnútornú pohodu.
Spolu s relaxom vám kniha môže priniesť aj vnútornú pohodu či pokoj. Čítanie rôznych duchovných textov môže znížiť krvný tlak, knihy o sebarozvoji zase ľuďom pomáhajú s určitými poruchami nálad a zmierňujú rôzne psychické choroby.
Popri oddychu dokáže aj zabaviť.
A to dokonca zadarmo. K dispozícii máme totiž nielen kníhkupectvá, ale aj knižnice, v ktorých sa vám vaša obľúbená knižka nikdy neminie či nezmizne z poličiek.
Na svete je také množstvo rôznych žánrov a typov kníh, že si každý dokáže nájsť to svoje. Preneste sa nachvíľu od počítača do pohodlného kresla, nalistujte si dlho odkladanú knihu a doprajte oddych svojej psychike.