Mnohé z našich všedných zvykov existujú dlhšie, ako si môžeme myslieť. Niektoré maličkosti z každodenného života ľudí prešli neuveriteľnými zmenami a niektoré mali pôvodne iný účel použitia ako dnes. Prečo vznikol taký minigolf, čo sa naučili Európania od moslimov alebo ako trestali väzňov v 19. storočí?
1
Bežecké pásy trestali zločincov
Ak ste cvičili v posilňovni a pomysleli ste si, že je to ozajstné „mučenie“, mali ste tak troška pravdu. Bežecké pásy boli pôvodne vybudovanéné k mučeniu ľudí. Prvý bežecký pás bol postavený v roku 1818. Vyzeral ako drevený valec vybavený madlami a pripomínal dnešné koliesko pre škrečka. Takže väzni v ňom chodili bez toho, aby sa vôbec niekam dostali. Chôdza v nich trvala 10 hodín denne. Až na prelome storočí hlas ľudu deklaroval, že to bol až príliš krutý trest pre zločincov.
2
Listový šalát ako prvé afrodiziakum
História šalátu siaha až do Starovekého Egypta. Egypťania uznávali šalát nielen ako pokrm. Jeho chuť im však nebola príliš lákavá. No boli však toho názoru, že šalát im napomôže v sexuálnej výkonnosti. Zo zelených listov stáčali bielu tekutinu a vyrábali z nej tak prvé afrodiziakum.
3
Narodeninové sviečky
Kto začal oslavovať so sviečkami na torte? Boli to práve Gréci, ktorí ozdobovali narodeninové torty sviečkami. Každý rok dodržiavali tradíciu „Mounichia“, počas ktorej obetovali bohyni lovu a Mesiaca Artemis ženy. Pripravovali medové torty so sviečkami, ktoré mali symbolizovať svetlo Mesiaca na oblohe. Ich zvyky boli celkom podobné tým dnešným. Ale našťastie sa upustilo z jednej tradície – dnes sa zaobídeme bez obety.
4
História minigolfu
Začiatkom viktoriánskej éry otvorili v St. Andrews prvé golfové ihrisko. Muži aj ženy túto hru milovali. No golf prinášal so sebou na tú dobu mnohé nečakané scény. Ženy pri ňom hrali nehanebne na verejnosti a dvíhali ruky v snahe odpáliť loptičku. Toto prinieslo zákaz golfu ženám. No ženy sa nevzdali a tak vzniká minigolf – ihrisko s prekážkami – a s ním aj prvý minigolfový tím.
5
Čínska dáma začala v Nemecku
Nemecká herná spoločnosť vyrobila prvú čínsku dámu ( orig. Stern-Halma) v roku 1892. Hra sa stala skutočným hitom a postupne sa šírila do celej Európy. V roku 1928 sa spoločnosť pokúsila predstaviť hru v USA, ale keďže Nemecko v tom čase 10 rokov po vojne nebolo vôbec obľúbené, Američania nemali záujem o hru s nemeckým názvom. A tak sa spoločnosť rozhodla premenovať hru na „Čínsku dámu“ a predstierať, že bola z Číny, ktorá bola v tom období pre Ameriku populárna.
img: via listverse.com
6
Balónové zvieratká ako aztécky rituál obetovania zvierat
Prvé balónové zvieratká boli používané Aztékmi, ale neboli vôbec zábavné. Boli vyrábané z vyschnutých a zašitých mačacích čriev. Následne ich rolovali do rozmarných tvarov a boli vystavené ohňu ako obeta krvilačným bohom. Až v roku 1939 prvý klaun Henry Maar vytváral z gumy zábavné zvieratká, ale určite netušil, čo sa skrýva za ich históriou.
7
Prostredník použil prvýkrát grécky filozof
Vztýčený prostredný prst sa nám spája s pohoršujúcim gestom. Je to jedno z najstarších používaných neslušných gest. Kedy sa prvý raz použil? Grécky filozof Diogenes pozoroval rečníka, zrejme nebol spokojný s jeho prejavom a tak ako konštruktívnu spätnú väzbu použil vztýčený prostredný prst.
8
Pánske holenie začalo kopírovaním moslimov
V prvej polovici 12. storočia počas križiackych výprav moslimovia i kresťania spoločne navštevovali verejné kúpele. Európania tak mali prvýkrát šancu vidieť odhalených moslimov. Tu vzniká návyk holenia mužských intímnych oblastí.
9
Bowling ako náboženský obrad
Prvý bowling bol hraný v kostole ako slávnostný rituál. Veriaci si zakladali kluby a vrhali gule po hriešnikoch. Ak sa im pošťastilo a trafili všetkých hriešnikov, zbavili sa svojich hriechov. Čoskoro sa z rituálu stala hra. Ak mali Nemci, ktorí túto hru vymysleli pravdu, každý šikovný hráč mal priamu cestu do neba.
10
Wi-fi bolo pôvodne určené k detekcii čiernych dier
História Wi-Fi sa spája s fyzikom menom John O’Sullivan. Zaujímal sa o Hawkingovu teóriu čiernych dier. John tvrdo pracoval na vývine matematického nástroja na detekciu čiernych dier, no dlho sa mu nedarilo. Až v roku 1992 začal pracovať vo firme, ktorá vyvíjala bezdrôtovú počítačovú sieť. Vtedy sa mu podarilo aplikovať svoj detekčný nástroj a fungovalo to. John O’Sullivan je tak pripočítaný k vynálezcom Wi-Fi.
Titulná fotografia: img: via listverse.com