Jedná sa o poddruh tigra kaspického (Panthera tirgris virgata). Tento poddruh vyhynul v 60tych rokoch minulého storočia.. a neuveríte prečo asi.
Človek sa k svojmu prostrediu nedokáže správať s úctou, alebo myšlienkou na budúcnosť. Ak ste si však oživenie tohto poddruhu predstavili podobne, ako napríklad oživili dinosaury v Jurskom parku, musíme vás sklamať.
Po dlhých štúdiách skupina vedcov sponzorovaná organizáciou World Wildlife Fund prišla so záverom, že oživenie tigra je možné. Nie však klonovaním alebo podobnými technikami, aké sú nám známe z filmov. Malo by sa tak stať vďaka príbuzným poddruhom, z ktorých sa ho pokúsia znovu vyšľachtiť. Ich ambiciózny plán zahŕňa aj jeho znovuzačlenenie do prírody, kde predtým žil.
Ako však vôbec došlo k tomu, že tento tichý dravec vymizol?
Foto:independent.co.uk
Jeho záhuba začala v okamihu, keď Rusko začalo aktívne osídľovať región Turkestan. Je to región v centrálnej Ázii, do ktorého zasahuje Rusko, Mongolsko, Čína, Kazachstan, Irak, Afganistan, a niekoľko ďalších krajín. Lesy, v ktorých tigre žili, boli vyklčované, nahradili ich polia. V tom čase bolo jedincov nadostač, no veľmi rýchlo sa stali obľúbenou trofejou lovcov. Lov na ne bol dokonca súčasťou vojenského výcviku. Prirodzená potrava, divoké kance, boli takisto vylovené, alebo podľahli dovlečeným chorobám a nedostatku životného priestoru. Tigre postupne z prírody mizli, v 60tych rokoch skonal posledný známy jedinec v Zoo.
Foto:nationalgeographic.com
Po rozsiahlom genetickom výskume sa zistilo, že sibírske a kaspické tigre sa vyvinuli zo spoločného predka. Sibírske tigre sú stále nažive. Považujú sa za ohrozený druh, no ich populácia je prísne sledovaná a v posledných rokoch je pomerne stabilná.
V Kazachstane je už dokonca zriadená rezervácia, ktorá dokáže chrániť populáciu približne 100 jedincov. Ak sa podarí oživiť tento druh, existuje teda už aj územie, kde sa bude môcť začleniť späť do divočiny. Myslíte si, že sa môže podariť napraviť túto jednu z mnohých ľudských chýb?
zdroj: iflscience.com