Vedci sú tiež len ľudia. Niekedy mýlia a potom sme omylnejší aj my, keď ich tvrdenia prehlasujeme za svätú pravdu. Poznáte predsa tú formulku: ,,Vedci dokázali, že…“
Veľký čínsky múr v skutočnosti nie je viditeľný z Mesiaca. Aj z obežnej dráhy, kde sa nachádza Medzinárodná vesmírna stanica je to len sotva viditeľné. Aj keby ste naň z tejto stanice chceli dovidieť museli by ste mať fenomenálny zrak a muselo by byť dokonalé počasie.
Keď prepolíte červíka, obe jeho časti nežijú aj naďalej. Len predná časť (s ústami) bude pokračovať v živote.
Ani pitie pomarančovej šťavy, ani mega dávky vitamínu C vás stopercentne pred chrípkou alebo prechladnutím neochránia. No ak sa niečo také dostaví, doba ochorenia by mala byť aspoň kratšia.
Alkohol hreje. S týmto asi neprišli práve vedci. Možno vedci, ktorí mali radi alkohol. No skutočnosť je taká, že alkohol nezohrieva. Aspoň nie na dlho. Skôr naopak, telo po chvíli ochladí ešte viac.
Býk nemá problém s červenou farbou. Od prírody je farboslepý. Býkom vadia matadori, ktorí s látkou provokatívne mávajú.
„Pokrčenie“ prstov po dlhom kúpeli nie je spôsobené absorpciou vody, je to proces riadený aktívne- nervovým systémom. Ten spôsobuje zúženie ciev, čo sa prejaví zmenšením objemu končekov prstov, na ktorých je potom koža akosi priveľká. A podľa najnovších štúdií to má skvelé opodstatnenie. Vodou zmenené končeky prstov totiž pomáhajú ľahšiemu uchopeniu predmetov pod vodou a vo vode zmenené prsty nôh, zase uľahčujú kráčanie po mokrých povrchoch.
Jazyk v skutočnosti nemá špecifické miesta pre cítenie sladkej, slanej, horkej či kyslej chuti. Všetky druhy chutí môžeme cítiť na celom jazyku.
Zdroj: .src