Nezaradené

Desaťročia práce dekódovania tohto starovekého astronomického „počítača“

Mechanizmus Antikythera je niečo ako z filmu Indiana Jones. Tento 2000- ročný počítač bol používaný starovekými Grékmi na mapovanie astronomických pohybov a predvídanie pohybu hviezd. Tento medzinárodný tím výskumníkov sa snažili viac priblížiť a plne oceniť tajomstvo toho zdanlivo nadpozemského objektu.

 

 

Mechanizmus Antikythera bol objavený vo vraku potápačmi v roku 1900. Historici debatujú, kedy presne sa datuje vznik tohto prístroja no väčšina sa zhodla, že tento stroj pochádza z roku 60-200 pred naším letopočtom. Prístroj bol používaný na predpovedanie zatmenia, sledovanie pohybu Slnka, hviezd a planét.

content-1465820497-26979587846-de1b5887bb-k
img: via http://www.iflscience.com/img:

Nová štúdia dešifrovala text na zariadení, ktorý pozostával z 82 fragmentov. Mnoho zo starovekých gréckych nápisov nebolo viditeľných voľným okom, a to predovšetkým preto, že text bol tak malý, že niektoré písmená boli iba 1,2 mm vysoké. K nečitateľnosti prispelo aj opotrebovanie stroja a rovnako aj hromadenie sedimentu, počas rokov nepoužívania. Nový výskum tiež poukázal aj na „nadprirodzený“ účel zariadenia. Stroj bol schopný predvídať farbu budúcich zatmení, ktoré starí Gréci mohli považovať za proroctvo.

content-1465828034-5411034005-f97eb7a7b1-b
img: via http://www.iflscience.com/img:

„ Nie sme si celkom istý, ako to správne interpretovať, ale môžeme prísť s návrhom, že farby zatmenia mohli byť akýmsi druhom znamenia či signálu.  Niektoré farby môžu byť lepšou správou pre to, čo prichádza ako ostatné.“ Mike Edmunds, profesor astrofyziky na Univerzite v Cardiffe, Wales.

Objavmi ako tento  sa naďalej poukazuje nato, ako objavy z minulosti predbehli vtedajšiu dobu o mnoho rokov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť