placuci pes psi a slzy
Fakty, Mýty, Zaujímavosti, Zvieratá

Je pravda, že psy sú farboslepé alebo nás v detstve klamali?

Nedávno sme si vyvrátili viacero mýtov. Napríklad to, že ak sa vycikáte do vody vo verejnom bazéne, tak že zmení farbu. Alebo to, že myši majú radi syr. Ak by mali na výber, tak by si ho nevybrali. Rovnako sme sa pozreli aj na tvrdenie, že Einstein počas svojho štúdia prepadol z matematiky. Toto tvrdenie nie je pravdivé.

Existuje viacero mýtov a to aj okolo našich domácich miláčikov, psov a mačiek. Dnes sa pozrieme na ďalšiu zaujímavú tému a to, či psy vidia svet čiernobielo.

Vidia psy čiernobielo?

Pravdepodobne aj vám v detstve hovorili, že psy vidia čiernobielo. A je dosť možné, že tomu veríte dnes aj vy a šírite toto tvrdenie ako fakt. Je to ale skutočne tak? Nebudeme vás dlho napínať, nie, nie je. Psy vidia farebne, no nie ako my. Poďme sa ale na túto tému pozrieť bližšie.

Povedzme si ale najprv to, odkiaľ pochádza tento mýtus. A hoci neexistuje jasný pôvod tohto tvrdenia, tak odborná verejnosť sa zhoduje, že vznikol kvôli obmedzeným poznatkom v oblasti zrakového videnia zvierat, ktoré boli k dispozícii v minulosti. Dávnejšie štúdie, ktorých pôvod siaha do začiatkov 20. storočia naznačovali, že zvieratá nemajú schopnosť vidieť farby. S pokrokom v oblasti vedeckých technológií a lepším pochopením ako fungujú oči rôznych zvierat, sa ale zistilo, že mnoho zvierat vrátane psov, má schopnosť vnímať určité farby, aj keď možno nie v takom širokom spektre ako ľudia.

Ako teda vidia psy?

Už sme si povedali, že nevidia svet čiernobielo, je oveľa pestrejší, no nie tak, ako je ten náš. Ako vysvetľuje portál univerzity The Pennsylvania State University, tak psy nie sú farboslepé.

Ľudia majú tri druhy fotoreceptorov v očiach (tzv. čapíky), ktoré reagujú na rôzne vlnové dĺžky svetla a umožňujú nám vidieť širokú škálu farieb. Aj psy majú čapíky, no nie tri, ale iba dva. Znamená to, že ich farebné spektrum je obmedzenejšie.

„Ľudia s normálnym zrakom majú tri odlišné čapíky v sietnici, zatiaľ čo psy majú iba dva.“, vysvetľuje portál univerzity.

Ak sa teraz pýtate, ako psy vidia, tak zjednodušene povedané, psy vidia variácie len modrej, žltej a šedej. Psy teda nevidia červenú, zelenú ani žiadne variácie týchto farieb. Pes môže vidieť tieto farby ako čiernu alebo sivú, resp. ich odtiene. Nižšie na snímke sa môžete pozrieť, ako vidia psy farby v porovnaní s tým, ako ich vidíme my.

Ak by ste inak chceli využiť túto vedomosť, že psy nevidia dobre určité spektrum farieb, tak vám odporúčame, aby ste mu pri kúpe hračiek, kupovali také, ktoré nie sú sfarbené do červena alebo zelena. Tie totiž nemusia dobre vidieť, keď sa s nimi hrajú napríklad v tráve.

Mimochodom, vedeli ste, že ľudia sa považujú už za farboslepých, ak majú len dva čápiky namiesto troch. Znamená to, že veľa ľudí, o ktorých si myslíme, že nevidia farby, tak ich v skutočnosti vidia, no nie tak veľa ako bežný človek.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.