Nezaradené

Ovulujúce ženy sú pre mužov nesmierne príťažlivé a nikto netuší prečo

Ženské triky na mužov sú veľmi záhadné… Aj pre vedeckú obec…

Čo myslíte, páni: spoznáte na pohľad, ktoré ženy vo vašom okolí práve ovulujú? Vedome nie, ale nejakým spôsobom to viete – lenže vedci nie sú schopní prísť na to, ako to muži „vycítia“ a aká ich superschopnosť je za to zodpovedná.

Rada vedeckých štúdií preukázala, že pre mužov sú atraktívnejšie ženy, ktorých rozmnožovací cyklus je práve vo fáze ovulácie. Nejde o nejakú náhodu alebo štatistickú chybu – potvrdzujú to aj práce, ktoré využívajú niekoľko metodík. Niečo na ženách je v dobe ich cyklu nesmierne atraktívne… Problém spočíva v tom, že nikto nevie, čo to je.

Je to farbou?

Jedna z hypotéz bola založená na tom, že ovulujúce ženy majú inú farbu tváre. Nie, nie je to nezmysel – napríklad u našich blízkych príbuzných z ríše zvierat to presne takto funguje: samice, ktoré sú zrovna plodné (čo je vlastne to isté, čo sa deje počas ovulácie) majú v tejto dobe výraznejšie farby v tvári. Tak prečo by niečo podobné nefungovalo u ľudí?

Žeby to bol podvedomý dôvod, prečo sa ženy líčia? Biológovia Robert Buriss a Hannah Rowlandová (Northumbria a Cambridge) túto hypotézu otestovali. Fotili 22 študentiek v rôznych fázach ich menštruačného cyklu a potom merali zmeny farby a tónu pleti. Zistili, že ženská tvár, respektíve jej farba, sa v priebehu cyklu naozaj mení – úplne rovnako ako u primátov. Čím plodnejšia fáza ich cyklu, tým viac do červena sa ženská tvár sfarbuje. Počas menštruácie potom zase ženy blednú…

Záhada? Záhada!

Problém je, že ľudské oko tieto zmeny nedokáže odhaliť. Sú spôsobené tým, že ženy majú v období ovulácie o niečo vyššiu telesnú teplotu – o necelý stupeň. Je teda možné, že muži dokážu nejako rozoznať práve túto zmenu teploty? Ani to nie je podľa vedcov možné, pokiaľ teda nedisponujú nejakým zatiaľ neodhaleným zmyslom. A to je krajne nepravdepodobné.

Tak kde je pes zakopaný? Nemáme na to odpoveď, rovnako ako ju nemá moderná veda. Je možné, že ju nájdeme v nejakých chemických signáloch, ktoré sa prenášajú pomocou pachu, ale to je len ďalšia práca pre vedcov…

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť