koza tennesseeská mdloba
Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo kozy omdlievajú, keď ich vystrašíte?

Pravdepodobne ste už videli na internete video, v ktorom kozy zamrzli a padli. Je to zvláštny fenomén, ktorý nie je ale typický pre všetky druhy kôz. Plemeno, ktoré sa preslávilo týmto správaním, sa volá Tennesseeská mdloba, no poznať ich môžeme aj pod názvom myotonické kozy. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, čo spôsobuje, že padnú na zem? Téme sa bližšie venoval portál wonderopolis.org.

Nie každá koza, ktorú vystrašíte, „zamrzne a spadne“

A hoci to vyzerá tak, že tieto kozy omdlejú a padnú na zem, keď ich niečo vystraší, tak v skutočnosti sú po celý čas pri vedomí. Myotonické kozy sa rodia s vrodeným stavom nazývaným myotonia congenita, ktorý viacerí budú možno poznať pod názvom Thomsenova choroba. Ide o vzácnu genetickú poruchu svalov, ktorá patrí do skupiny neuromuskulárnych chorôb nazývaných myotonie. Ide o dedičnú poruchu, ktorá ovplyvňuje schopnosť svalov uvoľniť sa po ich úmyselnom alebo neúmyselnom stiahnutí.

Tento stav narúša prirodzenú reakciu väčšiny živočíchov na boj, resp. útek, keď sú vystavené stresovej situácii. Ak ste sa niekedy niečoho zľakli, tak ste pravdepodobne reagovali útekom alebo obranou, teda bojom. No ak ste však omdlievajúca koza, vaše svaly sa neuvoľňujú tak rýchlo, ako by ste chceli. Zachytia sa a zostanú tak niekoľko sekúnd až minútu alebo viac. S náhle stuhnutými nohami, ktoré sa nedajú uvoľniť, omdlievajúce kozy nakoniec spadnú akoby omdleli.

Mdloba nespôsobuje dlhotrvajúce škody

Ak si myslíte, že tento stav je pre kozy bolestivý, tak vás potešíme, nie je. Len zriedka zažijú bolesť alebo si ublížia. Mdloba nespôsobuje žiadne dlhotrvajúce škody, pokiaľ samozrejme nespadnú z veľkej výšky, no je to pre nich stresová situácia, ak sú vystrašené. Zaujímavosťou rovnako je, že tento stav, ktorý končí pádom, je viac typický pre mladšie jedine ako tie staršie. Dôvodom je, že staršie kozy sa zväčša naučia ako zostať stáť na svojich stuhnutých nohách. Zaujímavosťou rovnako je, že na to, aby koza trpela týmto stavom, tak musí mať dve kópie tohto gény. Znamená to, že keď sa tennesseeské omdlievajúce kozy krížia s inými plemenami kôz, zvyčajne potomkovia týchto kôz netrpia týmto stavom.

Predpokladá sa, že omdlievajúce kozy sa objavili okolo roku 1800 v Tennessee v USA, ale neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz o ich pôvode. Vedci rovnako nevedia, či sa tento stav u kôz objavil spontánne alebo bol zavlečený z iného plemena. V každom prípade, kozy nie sú jediné, ktoré postihuje toto ochorenie. Prítomné môže byť napríklad aj u myší či dokonca ľudí.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť