Nezaradené

FOTO: Mesto duchov, ktoré je šesťkrát väčšie než New York City, no chýbajú mu ľudia

Možno si myslíte, že toto mesto je zamorené radiáciou alebo v ňom straší. To však nie je pravda. Mesto Naypyidaw v Mjanmarsku je len neúspešný megalomanský projekt tamojšej vlády.

Mesto Naypyidaw leží na 4 800 kilometroch štvorcových a je 6-krát väčšie než New York City. Má obrovské ulice a cesty až s 20 pruhmi, ktoré vraj navrhli tak, aby na nich dokázali pristáť lietadlá. Hoci na týchto cestách nenájdete hustú premávku, sú čisté, pretože sa o ne pravidelne starajú.

burma-capitalimg: elitereaders.com

V meste môžete vidieť aj nekonečné rady pestrofarebných stavieb, safari park, zoologickú záhradu so špeciálnou časťou pre tučniaky či štyri golfové ihriská. A narozdiel od väčšiny tejto chudobnej krajiny má Naypyidaw spoľahlivý prísun elektrickej energie a väčšina reštaurácií ponúka rýchle a bezplatné Wi-Fi.

burma-capital-4img: elitereaders.com

Jediné, čo v tomto modernom meste chýba, sú ľudia. Je prakticky opustené, keďže na takej rozlohe žije približne len milión ľudí. Niektorým pripomína post-apokalyptické veľkomesto bez chaosu a obyvateľov.

3img: elitereaders.com

Asi vás zaujíma, prečo je také moderné mesto takmer prázdne. Naypyidaw sa stalo hlavným mestom Mjanmarska (Barma) po tom, ako sa vláda pred vyše desiatimi rokmi bezdôvodne rozhodla, že mesto Rangún už nebude centrom krajiny.

4img: elitereaders.com

Na tento proces obetovali miliardy eur a nové hlavné mesto vybudovali uprostred džungle, ktorú ľudia neobývali vyše 2 000 rokov. Umelo vytvorené hlavné mesto sa však nestretlo s pozitívnou odozvou a domáci sa doň nezačali húfne sťahovať.

burma-capital-7img: elitereaders.com

Napriek zaujímavému osudu nie je toto mesto vyhľadávanou turistickou destináciou a niektoré cestovné agentúry dokonca tvrdia, že výlet do Naypyidawu môže byť nebezpečný.

burma-capital-6img: elitereaders.com

burma-capital-5img: elitereaders.com

burma-capital-2img: elitereaders.com

2-7img: elitereaders.com

5-7img: elitereaders.com

1-7img: elitereaders.com

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť